zavřít

Maturita 2015

… a jak to bude v roce 2015

Maturita na jaře i na podzim roku 2015 bude mít dvě základní části – profilovou, jíž se někdy říká školní maturita a jejíž součásti určuje ředitel nebo rámcový vzdělávací program, a společnou, kterou možná znáš pod pojmem státní maturita. Abys uspěl/a, musíš zvládnout úplně všechny dílčí zkoušky. A které to jsou?

maturita

Společná část („státní maturita“)

Každý maturant musí absolvovat ve státní části maturity minimálně dvě dílčí zkoušky. Nově se ale už nemusíš rozhodovat, jestli máš dost sebevědomí na těžší variantu nebo budeš hrát na jistotu se základní úrovní.

Určitě se nevyhneš češtině, ale mezi cizím jazykem a matematikou si vybrat můžeš. A kdybys toho měl/a málo, můžeš si přidat až dvě další zkoušky (z matematiky nebo cizího jazyka), a tak vlastně skládat státní maturitu třeba z kombinace předmětů čeština, angličtina (jako povinné), matematika a němčina (jako nepovinné).

Aby ses mohl/a co nejlépe připravit, potřebuješ vědět i to, jak vlastně vypadají jednotlivé zkoušky, protože jsou mezi nimi velké rozdíly. Třeba u češtiny potřebuješ projít hned trojím prověřením svých znalostí – didaktickým testem, písemnou prací a ústní zkouškou. Pokud si zvolíš cizí jazyk, můžeš si vybrat mezi angličtinou, francouzštinou, němčinou, španělštinou a ruštinou. I v tomto případě očekávej trojdílnou minisérii s epizodami písemná práce, ústní přezkoušení a didaktický test, který zahrnuje čtení i poslech a má na celkový výsledek největší vliv. Naproti tomu matematika zahrnuje jen didaktický test, který ale není radno podcenit.

Zdá se Ti, že toho chtějí po Tobě hodně a že netušíš, co která dílčí zkouška obsahuje? My Tě snadno, rychle a v pohodlí Tvého domova připravíme na všechny! Jak? Mrkni sem.

maturita-visze

ucitel Tým online maturita: logo_footer